Denizli Çimento San. Türk A.Ş.’nin temeli, 1976’da devlet tarafından atıldı ve 1988’de yıllık 560.000 ton klinker kapasitesiyle işletmeye alındı. 1993 yılından itibaren aşamalı olarak yapılan yatırımlarla birlikte 1.8 Milyon ton klinker ve 3.3 Milyon ton çimento üretim kapasitesine ulaşılmıştır.

1992’de başlatılan özelleştirme döneminde gerçekleştirdiği çeşitli ortaklık süreçlerinin ardından son olarak CRH-Eren ortaklığı olan fabrika, 10 Kasım 2014 tarihi itibarıyla OYAK tarafından satın alındı ve OYAK Çimento’nun 6 çimento fabrikasından biri oldu.

1998 yılında işletmeye alınan fuel oil çevrimli birleşik ısı ve güç santralinin 2006 yılında doğalgaz dönüşümü yapılarak santral, 14 MW kurulu gücüyle fabrikanın ihtiyacı olan elektrik enerjisinin %40 'ını karşılamaktadır.

Atıktan Türetilmiş Yakıt (ATY) Sistemi, Paketleme ve Sevkıyat Sistemi Otomasyonu gibi konularda Ar-Ge çalışmaları devam eden Denizli Çimento, ağırlıklı olarak İSG, Çevre, Verimlilik, Ar-Ge ve Otomasyon konularında yatırımlarına devam etmektedir.

Satış

Firmamız, Türkiye klinker üretiminin %2,2 ‘sini, Ege Bölgesi klinker üretiminin ise %29’ unu karşılamakla birlikte, Türkiye çimento üretiminin % 2,3’ünü ve Ege Bölgesi çimento üretiminin ise %28’ini gerçekleştirmektedir.

Çimento üretim kapasitemizin %85’i iç pazarda ,%15’i dış pazarlarda satılmaktadır.

Yurtiçi satışlarımız Ege Bölgesinin %30’unu,Türkiye genelinin %2,3’ünü karşılamaktadır. Yurtiçi satışların %88’i dökme,%12’si torbalı çimento olarak yapılmaktadır.

Yurtdışı satışlarımız slingbagli veya bigbagli çimento olarak gerçekleştirilmektedir. Türkiye toplam çimento ihracatının % 3’ü, Ege Bölgesinin ise %30’u Fabrikamız tarafından İzmir limanları kullanılarak yapılmaktadır.

Ana hissedarımız OYAK'ın vizyon, misyon ve değerleri doğrultusunda;

Vizyonumuz

Çimento kullanım alanlarını geliştiren, dünya pazarlarında etkin rol oynayan, saygın, lider ve güvenilir bir şirket olmak.

Misyonumuz

Topluma ve çevreye saygılı, verimli, etkin ve yüksek sorumluluk bilinci içerisinde çalışarak sürdürülebilir kârlılığı sağlamak.

Değerlerimiz

Yaratıcılık / Şeffaflık / Dürüstlük / İnsana ve Çevreye Saygı / Müşteri ve Çalışanların Mutluluğu / Mükemmeliyet / Rekabetçilik / Güvenilirlik / OYAK Kültürü

Fabrika Bilgileri

  • YERİ: Denizli
  • KURULUŞ TARİHİ: 1988
  • OYAK İŞTİRAK TARİHİ: 10.11.2014
  • FAALİYET KONUSU: Klinker ve Çimento Üretim ve Satışı
Kariyer Fırsatları Kariyer fırsatlarını görmek için lütfen tıklayın.
X
Denizli Çimento’nun 1976 yılında temeli atılmış ve 1988 yılında işletmeye alınmıştır.
1992 yılının sonunda özelleştirme projesi kapsamında Modern Çimento tarafından satın alınmış olup, Eren Holding bünyesine katılmıştır.
1998 yılında işletmeye alınan fuel oil çevrimli birleşik ısı ve güç santralinin 2006 yılında doğal gaz dönüşümü yapılmış olup 14 MW Kurulu gücü ile fabrikanın ihtiyacı olan elektrik enerjisinin %40'ını karşılamaktadır.
2007 yılı birinci çeyreğinde İrlanda kökenli CRH firması tarafından %50’si satın alınmıştır.
1993 yılından itibaren aşamalı olarak yapılan yatırımlarla 2007 yılı itibariyle; 1.80 Mt klinker ve 3,30 Mt çimento üretim kapasitesine ulaşılmıştır.
2014 yılı Kasım ayında OYAK Grubuna katılmıştır
Denizli Çimento, enerji verimliliği açısından ulusal ve uluslararası alanda sektörün en iyileri arasında yer almaktadır. Hammadde kullanımında da traverten üretimi sonucu açığa çıkan atık malzemelerin kullanımı ile hem doğal kaynak kullanımı hem de çevresel sürdürülebilirlik açısından örnek bir faaliyet yürütmektedir
Denizli Çimento;
- OHSAS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
- TS EN ISO 14001 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ
- TS EN ISO 9001 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ
- TS EN ISO 50001 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ ile oluşturulan Entegre Yönetim Sistemine sahiptir.